Diskuse serverů poskytující tyto hry online: mariáš, scrabble, deskové a karetní hry

Zavést durcha "s chytrým" ve čtyřce?

kdopříspěvek
Filepra 13.11.2018 22:44
nejde to kdyz se hraje liga

zajimave, ze k vyreseni takovehoto problemu jsou potreba 4 me prispevky
dagi 13.11.2018 22:20
Jde to při založení stolu a ve dvou hráčích, ve 4 to nejde, ve 3 jsme to nezkoušeli.
Filepra 13.11.2018 22:20
neudělám to, protože nechci řešit, že to někdo změní uprostřed ligové hry a někdo si bude stěžovat, že si toho nevšiml. ty 2x kliknutí navíc a 10 ztracených vteřin snad v zájmu civilizace zvládnete
dagi 13.11.2018 22:14
A nešlo by to prosím udělat po dohodě u plného stolu? Děkuji
Filepra 13.11.2018 22:12
dagi: netřeba zakládat nový stůl, stačí, když se jeden z vás na odpojí-připojí, někdo ze zbývajících mezi tím pošle _s
zkuzi 1.11.2018 14:34
to jeliman:Díky za podporu.
jeliman 1.11.2018 9:20
to čtyřkaři:opravdu je zábava sledovat "vývoj" argumentů :-))))
to zkuzi:máš to těžké......
Petraska 31.10.2018 22:19
Stačí když Filepra do nabídky přidá normálního Durcha k tomuto a je to? nebo nene))
dagi 31.10.2018 16:55
My se domluvíme, ale zdá se mi správné dohodnout se, když jsme všichni, přijde mi nefér vypínat to hned, zakládat nový stůl je otrava, mezitím tam vleze někdo jiný a vše je jinak, ale když to jinak nejde a Filepra to nechce předělat, nedá se nic dělat, za mě howgh.
zkuzi 31.10.2018 14:40
Tady to je jak v Mateřské školce,hrajete furt stejná parta 5-7 hráčů a určitě máte jasno co chcete hrát né? založím a vypnu durcha s chytrým a když se domluvíte jinak,
tak založíte nový stůl,co je na tom složitého? Nebo tam máte nějaký rebely,který to chtějí hrát? Myslím,že máte všichni jasno co chcete hrát,nebo se to nelíbí jen tobě a hujeroj? Určitě se domluvíte.
jan855 31.10.2018 14:20
Nerad sa zapajam do diskuzii , ale teraz mi to neda.
Pre hujeraOZ, neviem odkial mas to, ze hratelnost klesla? Mozno 50% hier kde sa hra durch s ch. by sa nehrala. Nie vzdy je durch s ch. na sedem kariet v jednej farbe a preto tvrdit , ze vzdy vyhrava eso aze sa nezmyselne zhadzuje je nezmysel. Sa nedivim , ze ked nezmyselne zhadzujes tak ta to nebavi.
Pre dagi , ked ste sa dohodli, ze nnechcete hrat durch s ch. tak je jednoducho nehrajte. Zahlaste hru a nie je potrebne pouzivat _s. Alebo ho hned vypni ked zalozis stol. Alebo aj to je spatne ?
dagi 30.10.2018 17:38
Vypnout to jde, ale jen když tam jsou 1-2 hráči, po dohodě u plného stolu už ne, a to je špatně, protože když se všichni dohodneme, je třeba založit nový stůl, nelze pokračovat pouhým _s.
hujerOZ 30.10.2018 17:29
Me bylo celkem jedno jestli hrat durcha s chytrym ano nebo ne. Ale po chvili co se tak hraje jsem zcela proti. Vyrazne klesla hratelnost a misto mozna zajimavych her se hraje hra kde vsichi hazi bezmyslenkovite sve karty a rozhodne se kdo ma na ruce to spravne A na posledni stych. Za me prosim o zruseni a nebo alespon moznost tohle vypnout
Pepa55 17.10.2018 20:12
Tak JOSEF2 udělal polopatické vysvětlení a díky za to ......
machy11 17.10.2018 16:12
Opravuji 7štychů a ne 6
zkuzi 17.10.2018 14:21
JOSEF2, je vidět,že se jedná o zkušeného mariášníka a pochopil o co tu jde,tak ted to snad už všichni pochopili,díky JOSEFE.
Jen doplním na otázku:- Proč bych měl tedy hlásit durcha? Jedině, když je ložený, jinak to nemá smysl...,Klidně můžu skočit do chytrého,tak i tak to bude za 30.
JOSEF2 17.10.2018 14:08
Pro dagi:
Odpověděla sis sama. 6 štychů nestačí ani na chytrého...
Tj. zahlásím chytrého. Nikdo nemůže fleknout.
Odehraju 6 štychů a sedmý pouštím. Prohrál jsem a platím každému 10 Kč. Když uhraju 7 štychů, tak už beru 10 Kč a je mi jedno, kdo je chytrý. Když nikdo, tak beru 30 Kč.
Proč bych měl tedy hlásit durcha? Jedině, když je ložený, jinak to nemá smysl...
Dokud jste nezavedli chytrého, tak se mohl durch flekovat, teď už je flekování bezpředmětné. Dříve mohl někdo zkoušet pateráka a obránce mu mohl dát flek, protože měl třetího filka. Teď si můžu beztrestně (bez fleku) zkoušet pateráky, šesteráky, čtveráky, atd... :-)

Na některých turnajích jsem ale zažil, že když někdo zahlásil chytrého a já jsem dal flek, tak pak aktér platil každému 20 Kč (tj. 3x) i když jsem byl já tím chytrým, protože flekem jsem odmítl být chytrý, řekl jsem jasně aktérovi, že za každých okolností hraju proti němu. Když byl chytrým někdo jiný, tak naopak já i druhý můj spoluobránce jsme platili každý 20 Kč. Pokud by to bylo takto zavedeno i tady, pak by měla tvoje diskuse nějaký smysl, jinak je to o ničem...
dagi 16.10.2018 22:46
" pokud aktér neudělá 6 štychů stejně prohrál"
Nemám tolik turnajů jako ty, které podle mě sice o ničem nesvědčí, proto bych asi měla dle tvého vyjádření mlčet, ale i přes to si myslím, že 6 štychů nestačí ani na chytrého, ani na durcha!
machy11 16.10.2018 17:01
Říkají o mně , že jsem Zkuziho vlezdoprd...a, ale když budou dvě roletky,které někomu jakoby pomůžou, tak se může někdo nechtěně ukliknout. A princip hry se mě nezmění, pokud aktér neudělá 6 štychů stejně prohrál. a Může to být stejný risk jako při durchu. Každý normální mariášník zahlásí chytrého. Nevím kolik turnajů si Dagi odehrála,ale tolik jako Zkuzi a já určitě ne. Myslím si, že se nemá cenu se tu napadat, ale někdy bych některé hráče na živém turnaji poslal někam. Jinak,kdo mě zná jsem pohodář a každej rozumnej člověk to o mě ví.
zkuzi 15.10.2018 22:49
Prosím tě File,dej jim tam do té roletky toho DURCHA,ať je už pokoj,děkuji.
zkuzi 15.10.2018 22:20
Ok,zodpovím,Filepra zavede obě varianty durchů,já a většina hráčů,kdyz nám dojde jakýkoli durch,tak v roletce si vyberem pokaždé durch s chytrým,tak že obrana se bude soustředit na obranu s chytrým,tak že nikdy nedojde k obraně durcha,tak co chceš rozlišovat?Nedonutíš zkrátka nikoho,aby šel do Durcha,k čemu ti teda budou obě varianty,kdyz ti do Durcha nikdo nepůjde,nic by tím nezískal,stále bude brát buď 30 sám,nebo na poslední s někým po 10ti.
Tak jinak, znovu! Nebavíme se o aktérovi, ale o obraně! Tak že obrana se musí podřídit aktérovi a aktér bude chodit stále do Durcha s chytrým,tak že k žádným dvoum hrám nedojde. Já nevím,snad už to bylo jasné a srozumitelné.
dagi 15.10.2018 21:58
Já taky, jen zodpověz její otázku!
zkuzi 15.10.2018 21:55
Krásně zodpovězená otázka,tím končím s komentáři.
dagi 15.10.2018 21:42
Popsala to velmi dobře sarah, co chceš víc?
zkuzi 15.10.2018 21:39
Ách jo!!!! Když tu 2 hru hrát nebudeš,tak co chceš bránit,i když bude v nabídce? Na to jsem ještě odpověd nedostal už asi ve třetím příspěvku,škoda no.
dagi 15.10.2018 21:32
Tak jinak, znovu! Nebavíme se o aktérovi, ale o obraně! o tu tady jde, že jsou to 2 jiné hry.
zkuzi 15.10.2018 21:30
Tak jinak,jak donutíš všechny hráče,aby šli do durcha,když budou chodit do chytrého?
dagi 15.10.2018 21:03
Tebe nijak, jen obrana vypadá jinak u durcha a u chytrého!
zkuzi 15.10.2018 21:02
Tak jinak,popište mě,když budou obě varianty,jak mě donutíš jít do Durcha? Já vždy vlezu do chytrého a je mě úplně jedno,jestli je loženej,nebo chytrej,nebo na rozloženou.
dagi 15.10.2018 17:04
Pro nás, kterým nejde o to, že je to za stejné "peníze", ale chceme si zde zahrát, to jedno není, jedná se o 2 naprosto jiné hry, s jinou taktikou, jak napsala Sarah. Já taky orodovala za chytrého, jak píše jinde slavoj, ale kdyby bylo hned na začátku zřetelně napsáno, že se nepřidá hra navíc, ale vymění durcha za chytrého, byla bych proti taky. A kolik má kdo odehraných turnajů si myslím je vedlejší.
Pepa55 15.10.2018 16:41
Souhlasím s Radkem, který napsal Janě (Sarah) v diskusi extraligy tuto odpověď: ,,Je úplně jedno co nahlásím. Jde o stejný peníze a stejně si každý, kdo jen může nechává chytáka. Jestli ho chytíš na 6.7.8. štych je jedno. Nevidím v tom žádnej rozdíl. A to jsem na turnajích durchů i schytrým něco odehrál. Nahlásím chytrýho a můžu být klidně sám. Nic se na tom nemění."

dagi 15.10.2018 16:16
Jak napsala Sarah v diskusi extraligy, jsou to 2 různé hry a hrají se jinak, proto by tu měly být obě varianty, tak jak se to všude hraje, nejde jen o flek.
zkuzi 14.10.2018 22:30
Přesně jak píše Filepra,není důvod aby v roletce byl durch a durch s chytrým,jakou logiku by mělo,když bych měl loženého durcha a v roletce kliknul na Durcha,když tu samou službu udělá Durch s chytrým.
A když náhodou někdo chce risknout durcha na rozloženou chybí mu Král a třeba 9,tak stejně skočí do durcha s chytrým,který nelze flekovat (je to zakázané) Proč by riskoval flek?
Jo a jsem tu 5 let a ještě jsem tu neviděl fleknout Durcha,když tu byl jen Durch,to je pro ty,kterým tu chybí ten zmíněný durch,který se dal flekovat,ted tam opravdu být nemusí,jak popisuju výše.
Jirko (gymnazista) nevím jaký seš hráč v hospodách,ale tady tě ted vidím výhradně jen s automaty a vyjímečně v Míchaný čtyrce,podle tvých zkušeností (z hospod) bys tu měl být hodně vysoko. %
Filepra 14.10.2018 21:33
g: ano, "v tomto případě zahlásím raději s chytrým", ergo durcha (bez chytrého) hlášit nikdy nepotřebuji, tedy není v nabídce. jako protimluv mi to nepřijde.
gymnazista 13.10.2018 18:28
Filepro, v první větě říkáš, že lze hlásit pouze durcha s chytrým, v poslední větě, cituji: "V tomto případě vždy zahlásím raději durcha s chytrým!" Jako by v jiném případě šlo zavolit něco jiného. Tedy pěkný protimluv a celkově blábol. Už jsem zde psal, že jsem hrál hodně druhů durcha ve čtyřce, ale nikdy jsem ani neslyšel, že by se někde ve čtyřce mariáši musel hlásit durch s chytrým nebo nic, to je fakt rarita. Sestup ke stolům, do hospod, mezi nás hráče a naber praktické zkušenosti, potom tvoř pravidla. Stále trvám ale na tom, že dobří hráči ve čtyřce durcha s chytrým nehrají.
Filepra 13.10.2018 0:27
s tim predposlednim stychem v oznameni to byl muj renonc, bylo to tam asi 2 hodiny a svizne jsem to opravil
Filepra 13.10.2018 0:25
lze hlasit jen durcha s chytrym, protoze pokud akter uhraje posledni stych, dostava stejne jako kdyby zahlasil klasickeho durcha, takze nevidim duvod tyto hry oddelovat: bud mam durcha lozeneho a potom mi nevadi hlasit s chytrym (kterym jsem ja sam) nebo durcha lozeneho nemam a v tom pripade vzdy zahlasim radeji durcha s chytrym
Pepa55 11.10.2018 19:05
Ještě jsem nestudoval jaké durchy se dají zvolit. Domnívám se, že si mohu zvolit buď normálního durcha a nebo s chytrým. Když mne v chytrým někdo chytne, tak se dělíme o výhru a když nechytne, tak vyhrávám jenom já. Může mi někdo podrobně vysvětlit jaký systém je zaveden?
dagi 10.10.2018 20:09
Když bude mít 8 stejných, zahlásí durcha, já mám 3 esa, čili 3 chytáky, dám flek, a holt mám smůlu, pokud má 7 chytím ho, když spoluhráči dobře ukazují.
Když zahlásí chytrého, budu si je držet, protože asi budu chytrá, s tebou snad rozdílnou taktiku hry u durcha a u chytrého řešit je bezpředmětné, že nejde teď durcha flekovat je minus větší než plus z chytrého, dle mého názoru by měly být v roletce obě možnosti!Tak jak naživo!
zkuzi 10.10.2018 19:49
No,3 esa ti můžou být k prdu,když může mít tu čtvrtou barvu,všech 8 (tak že loženej),nebo 7 a pak ti nezávidím to počítání barev,když máš 3 esa a vůbec,když budeš jako první vyhazovat,na zadáku se počítá lépe.
dagi 10.10.2018 18:51
Nemáš pravdu, chytrý i durch je hodnocen stejně, jen se jinak hraje:-)) a ostatní by měli vědět, že se hraje chytrý, který nejde flekovat, nebo durch, který flekovat jde;-) Mám 3 esa, dám flek na durcha, a jsem nakonec chytrá? Co s tím?
gymnazista 10.10.2018 18:49
Souhlas se Zdeňkem, že betl nemůže stát jako durch s chytrým. Pokud by tedy v roletce měly být dvě možnosti ( 1. durch 2. durch s chytrým ), musely by být tři stupně např. betl 5, durch s chytrým 10 a durch 15. Pokud by byl , Dášo, stejně ohodnocen durch a durch s chytrým, pak by z logiky věci nikdo durcha nehlásil, ale pouze chytrého.
dagi 10.10.2018 17:04
Děkuji Filovi, že chytrého zavedl, ale pořád si myslím, že by měly být nabídnuty obě varianty v roletce, tedy hlásím buď durcha nebo chytrého, taktika hry je jiná, chytrý se neflekuje, durch ano, opět se ptám, jak by se hodnotil flek na durcha, který by se ve finále stal chytrým?
zkuzi 10.10.2018 13:00
Ano,na 2 štychy existuje,narazil jsem na něj na turnaji v Libčanech,nikde jinde,ale nenazývá se bohužel Durch s chytrým,ale Durch s kartou,např. s A červeným a v 7 štychu ho pustíš na štych a buď to musí dohrát,nebo tě zpět pustit,aby si to dohrál sám.
A jakýkoli durch nemůže být za stejný peníze jako betl.
gymnazista 10.10.2018 12:40
Filepra se nespletl, durch s chytrým na poslední dva štychy existuje a hraje se.( technicky to měl ale postavené na poslední) Významově je to hra zcela totožná s tím na jeden štych. Je to pouze na dohodě. Mně vadí jiná věc. Dá se totiž hrát pouze chytrý. Měly by být v nabídce pro hráče dvě možnosti. Buď zakliknu durch nebo durch s chytrým, přičemž musí být hry jinak oceněny, prostě větší riziko je durch, tedy za 10. Durch s chytrým pouze za 5, přičemž platí pravidlo, když se chytrý neukáže, bere aktér 15, ale nemůže brát 30 jako při plnohodnotném durchu.
zkuzi 10.10.2018 2:39
Pozor,Durch s chytrým je pouze na poslední štych a né jak to tam má Filepra na Hlavní stránce a v Oznámení na předposlední štych,asi se spletl.
Filepra 1.10.2018 22:47
zatim hlasovalo 32 hráčů, rád bych se dostal aspoň na polovinu aktivních hráčů čtyřky .. pokud je to ve vašich silách zkuste u stolu hráčům připomenout, že probíhá anketa
Filepra 1.10.2018 19:18
dagi: nechapu proc verejne komentujes prubeh neverejneho testovani mozne nove funkce
dagi 28.9.2018 22:10
Nevím, jak je to jinde, ale my naživo musíme zahlásit bud durch nebo durch s chytrým. A podle toho se hraje. Tady ten test nabízí jen durcha, a že to byl ve finále chytrý se dozvím až po hře, což mi správné nepříjde, jak by se to řešilo, kdyby byl flek?
JOSEF2 18.9.2018 17:21
Dovolím si krátké zamyšlení:

Obecně platí, že čím méně karet držím v ruce, tím větší procento náhody ve hře.
Proto je poker víc o náhodě než čtyřka, čtyřka víc o náhodě než liciťák a liciťák víc o náhodě než třeba bridž.
Aby se třeba liciťák přiblížil více bridži, zavedla se nemíchaná varianta, čímž se hra výrazně ztížila.

Čtyřku moc nehraju. V minulosti jsem ji hrával víc. Na každém turnaji byla jiná pravidla. Např. varianta stále červené trumf, volba z 8 a bez betla i durcha mi přijde úplně proti duchu čtyřky...

Nevím, jaká varianta se tady hraje, protože ji zde nehraju. Ale souhlasím s Fileprou v tom, že po zavedení "chytrého" se bude hrát durch/chytrý mnohem častěji než teď.

Proto by si měla hráčská obec, která tady hraje čtyřku, nejdříve rozmyslet, co je pro ně podstatou zábavy čtyřky? Je to trumfová hra nebo hra netrumfová (betly, durchy, chytrý)? Je to hra víc na náhodu nebo méně? Ani nevím, zda se zde hraje více čtyřka míchaná (víc na náhodu) nebo nemíchaná (míň na náhodu)?

V anketě jsem hlasoval pro variantu 2. Domnívám se, že je to rozumný nástroj, jak si vybrat, zda hrát více na náhodu nebo méně.

Pokud je tady skutečně většina čtyřkařů pro variantu s "chytrým", pak jim nebude nic bránit v tom, aby si takový stůl založili. A z dlouhodobého hlediska bude buď přírůstek nebo nárůst hráčů čtyřky oproti současnosti nejlepší anketou, zda je to správná cesta či nikoliv, aniž by se někomu zabránilo hrát čtyřku bez chytrého...
Filepra 17.9.2018 19:38
neni potreba sem psat jak hlasujete
Megvitatas 17.9.2018 19:34
Jsem PRO zavedení durcha s chytrým
Pepa55 17.9.2018 19:31
File, zkuzi je výborný osvětář ....
Filepra 17.9.2018 19:28
zkuzi: nechám to do te doby než bude hlasovat aspoň polovina hráčů čtyřky, mohl bys u stolů udělat osvětu, aby hlasovali?
Bartos 17.9.2018 17:32
Já souhlasím se starými zkušenými hráči a gymnazistou - viz příspěvek gymnazisty.
tony2609 16.9.2018 13:37
Ahoj patří to ke hře jsem pro
slavoj22 15.9.2018 21:30
Jsem zatím jen ligysta, myslím však, že s chytrým bude částečné oživení pro hráče kteří se hrou baví a neřeší jen výsledek v tabulce ale i osazenstvo se kterým hrají...Ti co karty neskládají a tudíž neumí sejmout je chytrý zbytečný protože se skoro nikdy na tuto variantu nesejdou...Naopak pro ty co soupeře znají a ví jak kdo si kartu na případnou 150 umí připravit to bude mnohdy únik od vyšší prohry...určitě by se to zkusit mělo a stejně jak proběhne hlasovaní nyní, tak by se mohlo po půl roce udělat průzkum zda to hru oživilo či devalvovalo...Když nic nezkusíš nic nezjistíš...asi tak...hlasoval jsem pro ale čas ukáže...díky že jsem se mohl vyjádřit byť nejsem EX...ale budu slibuji :-)
gymnazista 15.9.2018 19:29
Staří zkušení hráči říkali: "Nechtěj hrát chytrýho, hraj radši mariáš" Hrál jsem zkutečně mnoho variant. Pro hráče Melone je chytrej nejzajímavější hra ze čtyřky, mohu ho ujistit, že největší sranda byla u varianty, že to mohl chytrej převzít kdykoliv, jen už to musel dohrát. To byl nářez , jak u "vole padni"a hrálo se to pořád. Dobrá byla i varianta na dva poslední štychy, ale pouze dva, když chytrej uhrál tři nebo jeden byl blbej. Zkuzi nabízí trochu při zdi pouze poslední štych. Hráči už se na to klepou, lepších 150 nebude nikoho bavit. Přeji lidem veselou zábavu, ale hlasuji proti.
laada 15.9.2018 16:14
Všemi deseti pro
zkuzi 15.9.2018 13:19
Do jaké doby ta anketa poběží? Nebo-li kdy se uzavře?
A bude možné někde sledovat stav ankety?
Filepra 15.9.2018 9:22
Vzniknul návrh na zavedení durcha "s chytrým" kde s aktérem hraje (a o výhru se dělí) hráč, který uhraje poslední zdvih.

V současné variantě čtyřky se durch hraje výjimečně (představuje asi 0,7 procent zvolených her) protože je to hra obtížně uhratelná. Oproti tomu durch "s chytrým" je hra uhratelná mnohem jednodušeji, a proto bude volena častěji, a to na úkor jiných závazků. Zavedení této varianty tedy dost změní charakter hry.

Prosím hráče čtyřky, aby se vyjádřili v anketě, kterou najdete na stránce Nastavení.